فولاد ابزار چگونه ساخته می شود

ابزار فولاد چیست؟

قیمت میلگرد آجدار در مشهد

فولاد ابزار نوعی فولاد آلیاژی کربن است. همانطور که از نام آن حدس می زنید ، این غالباً برای ساخت ، اصلاح یا تعمیر ابزار دستی یا قالبهای ماشین استفاده می شود. فولادهای ابزار به دلیل سختی ، مقاومت در برابر سایش و تغییر شکل قابل توجه هستند. آنها می توانند لبه برش را در دمای بسیار بالا حفظ کنند.

قیمت تیرآهن نیم پهن در تهران

به همین دلیل است که آنها اغلب در شکل گیری مواد دیگر از طریق برش ، فشار دادن ، سکه یا اکسترود استفاده می شوند. مقاومت آنها در برابر سایش باعث استفاده در تولید قالب های تزریق می شود.فولاد ابزار چگونه ساخته می شود

ورق گالوانیزه روی اندود کاوه ۰.۳۸ میل ۱۰۰۰رول

قیمت نبشی

گروه های فولاد ابزار

قیمت تیرآهن 14 در مشهد

فولادهای ابزار در شش گروه طبقه بندی می شوند. انتخاب گروه به عوامل مقاومت ، سختی سطح ، مقاومت در برابر ضربه ، دمای کار و هزینه بستگی دارد. شش گروه عبارتند از:

قیمت ورق و جداول استاندارد

ابزار فولاد چگونه ساخته می شود؟

صنعت آهن و فولاد مشکلات محیطی

ساخت فولادهای ابزار در شرایط دقیق کنترل شده برای تولید کیفیت لازم صورت می گیرد. محتوای کربن فولاد ابزار بین 0.5 تا 1.5 درصد است. فرآیند تولید عناصر آلیاژی را تشکیل می دهد که کاربیدها ، معمولاً تنگستن ، کروم ، وانادیوم و مولیبدن را تشکیل می دهند.

آشنایی با ناودانی و انواع آن

مهمترین فرایندهای تولید فولاد ابزار به شرح زیر است:

خانه های ساخته شده از فولاد

فولاد ابزار اغلب از حدود 75٪ قراضه ساخته می شود – مخلوطی از قراضه آسیاب و قراضه خریداری شده. جلوگیری از آلودگی قراضه ، به ویژه از فلزاتی که نمی توانند مانند نیکل ، کبالت و مس اکسید شوند ، بسیار مهم است.بیشتر تولید فولاد ابزار از طریق ذوب کوره الکتریکی قوس الکتریکی (EAF) انجام می شود.فولاد ابزار چگونه ساخته می شود

مراحل تولید فلز داغ :

فلز داغ به یک ملاقه یا ظرف مبدل جداگانه منتقل می شود تا تصفیه شود. این فرآیند به تصفیه ثانویه معروف است و امکان کارایی زیاد و پردازش حجم زیاد را فراهم می کند.سپس فلز تصفیه شده به داخل ایستگاه ریخته گری منتقل و در شمش ریخته می شود. شمش های حاصل معمولاً برای جلوگیری از ترک خوردگی ، آنیل می شوند (به آرامی گرم و سرد می شوند).

استعلام قیمت ورق A516

ذوب الکترو اسلاگ

ذوب یا تصفیه الکترو اسلاگ (ESR) یک فرآیند ذوب تدریجی است که برای تولید شمش هایی با سطح صاف و بدون لوله (سوراخ) یا تخلخل (نقص) استفاده می شود. شمش ESR باعث بهبود کارایی گرم ، عملکرد بهتر پردازش ، افزایش تمیزی ، شکل پذیری کششی و خستگی بهتر می شود.ESR فرآیندی گران است و هزینه های صرفه جویی شده از طریق افزایش عملکرد همیشه برای جبران هزینه های پردازش ESR کافی نیست. با این حال برای برخی از کاربردهای تخصصی ابزارهای فولادی ESR ارزش دارد.ذوب مجدد قوس خلاuum (VAR) فرآیندی است که گاهی اوقات در کنار ESR استفاده می شود. با این حال استفاده از آن در فولادهای ابزار محدود به کاربردهای تخصصی با شرایط تحمل خاص است. در فرآیند VAR ، گرما از طریق قوس در یک محیط با خلا vac بالا تأمین می شود. فولاد بدست آمده دارای ساختار و ریزساختار تصفیه شده و یکنواختی شیمیایی عالی است.

خرابی اولیه

روش خرابی که برای فولادهای ابزار استفاده می شود ، از یک پرس هیدرولیک باز یا ماشین جعل دوار استفاده می کند. این فرایندها بسیار متنوع هستند و می توانند طولهای 6 تا 13 متر (20 تا 43 فوت) را در مربع ها ، مستطیل ها ، توخالی ها یا مقطع های پله ای تولید کنند. محصول نهایی با کیفیت بسیار بالا ، دارای ترک ، دور یا درز کم است و می توان به درجه بالایی از صافی دست یافت.

متحرک

در ساخت فولاد مدرن ، حداکثر 26 کارخانه نورد پشت سر هم استفاده می شود. این فلز از طریق فشار دهنده گاز ، کوره پرتو راه رفتن یا کوره القایی پرقدرت گرم می شود. از گرمايش سريع براي جلوگيري از دكوربوريزه كردن (از دست رفتن مقدار كربن) استفاده مي شود. این فرآیند توسط رایانه خودکار انجام می شود و از دستگاه های اندازه گیری برای کنترل میزان تحمل قطر و کیفیت سطح فلز استفاده می شود. از طریق این فرآیند ، می توان یک سیم پیچ ورق فولاد را در کمتر از 12 دقیقه تولید کرد.فولاد ابزار چگونه ساخته می شود

نقاشی سرد و گرم

برای تولید تلورانس بهتر ، اندازه های کوچکتر یا اشکال خاص ، معمولاً از عملیات رسم بر روی فولادهای ابزار استفاده می شود. از آنجا که فولادهای ابزار از مقاومت بالا و شکل پذیری محدودی برخوردار هستند ، برای جلوگیری از شکستگی ، نقشه های سرد به یک عبور نور محدود می شوند. از رسم گرم در دمای حداکثر 540 درجه سانتیگراد (1000 درجه فارنهایت) در چندین عبور برای تقویت فلز استفاده می شود.

ریخته گری مداوم

ریخته گری مداوم فولاد ابزار گاهی به دلایل اقتصادی انجام می شود. پس از ریخته گری ، شمش ها آنیل می شوند و گاهی آسیاب می شوند ، سپس توسط چکش یا دوار جعل می شوند و پس از آن می توانند نورد شوند. ذوب سریع الکتروسلاگ (ESRR) فرآیندی مدرن است که در دماهای بالاتر از ESR انجام می شود.

آشنایی با آهن و قیمت آن ها

متالورژی پودر

از متالورژی پودر (P / M) برای تولید فولادهای بسیار آلیاژی مانند کربن بالا ، کروم بالا و پرسرعت استفاده می شود. این روند طی سالهای اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. با استفاده از روش های سنتی ، تولید فولادهای ابزار با کربن بالا و آلیاژ بالا به ویژه چالش برانگیز است. فولاد ابزار چگونه ساخته می شود