تیر آهن 14 و محبوبیت در بازار

فولاد و اهن سال هاست که به شکل های مختلف در زندگی بشر نقش مهمی ایفا می کنند. از دوران خیلی قدیم شاید اولین محصولاتی که با فلزات ساخته می شدند ابزار جنگی و دفاعی بودند و این ابزارآلات روز به روز گسترش یافتند و امروزه تقریبا در تمام ابعاد زندگی بشر به چشم می خورند.

قیمت میلگرد آجدار در مشهد

تیرآهن یک محصول مهم فلزی است که برای افزایش استحکام و دوام ساختمان ها طراحی شد. برای اینکه با این مقطع فلزی بیشتر آشنا شوید در ادامه به عنوان مثال تیرآهن 14 را توضیح می دهیم تا کاملا  با این محصول آشنا شوید.تیر آهن 14 و محبوبیت در بازار 

ورق گالوانیزه روی اندود کاوه ۰.۳۸ میل ۱۲۵۰رول

تیرآهن چیست

تیرآهن14 یک تیر فولادی یا آهنی است که از شکلی ساده دارد و از سه قیمت تشکیل شده است. این قطعه فولادی دارای یک سطح مقطع به شکل I است. تیرآهن بر اساس روش و استاندارد ساخت به چند نوع تقسیم می شود. تیراهن معمولی همانی است که توضیح داده شد. در این نوع که با استانداردهای اروپایی، چین و روسیه رایج تر است، اندازه قسمت میانی (که جان نام دارد) سایز تیرآهن را مشخص می کند. اندازه یعنی ارتفاع جان. اما به دو قسمت که به جان متصل هستند، بال های تیرآهن گفته می شود. پهنا و اندازه بال ها در تیرآهن معمولی کمتر از جان است.

قیمت تیرآهن نیم پهن در تهران

تیرآهن به عنوان یک عضو نگه دارنده در ساختمان ها و اسکلت سازه های فولادی مورد استفاده قرار می گیرند و بارها و نیروهایی که از سقف، دیوارها و قسمت های مختلف به آن ها وارد می شود را به سمت زمین منتقل می کنند. در واقع اگر تیرآهن این نیروها را به زمین منتقل نکند، تحت بارهای وارده می شکند و موجب تخریب سازه می شود. تقریبا تمام قسمت های فلزی در سازه یک چنین وظیفه ای را دارند.

قیمت تیرآهن 14 در مشهد

تیر آهن 14 و محبوبیت در بازار

انواع مختلف تیرآهن کدام اند

قیمت ورق سیاه آهن

اگر بخواهیم انواع تیرآهن را نام ببریم باید به نکاتی توجه کنیم. هر مقطع فولادی با استانداردهای مختلف ساخته می شود، ممکن است از فلزات، الیاژها و جنس های مختلفی ساخته شود و کارخانه ها و تولیدکنندگان مختلفی هم آن را تولید نمایید. بر این اساس تیرآهن های مختلفی تولید می شود که هر یک کاربرد خاصی دارند و یا در موارد خاصی عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. بنابراین ابتدا این محصول را از نظر استاندارد ساخت دسته بندی می کنیم.تیر آهن 14 و محبوبیت در بازار 

قیمت ورق سیاه آهن

قیمت ورق و جداول استاندارد

اما اگر بخواهیم بر اساس کاربرد به انواع تیر آهن و تیر فولادی نگاه کنیم به این صورت خواهد بود. معمولا از این مقطع فولادی در ساختمان سازی استفاده می شود. در ساختمان ها و سازه ها قسمت های مختلف زیادی وجود دارد که بارهای مختلفی بر آنها وارد می شود. بنابراین تیرآهن یا تیر مورد استفاده در آن قسمت هم باید ویژگیهایی داشته باشد که بتواند مقاومت سازه را بالا ببرد.

تیرچه:

تیرهای فولادی ضد زنگ برای مرکز فضایی

از تیرچه استفاده می شود تا بار سقف ا به تیر اصلی منتقل کنند، تیرچه ها سبک هستند  و با نام تیر فرعی هم شناخته می شوند.

تیر اصلی:

این مقطع فولادی را با نام شاه تیر هم می شناسند. در قسمت قبلی گفته شد که بارهای وارد شده از تیرچه ها را می گیرد و بعد به ستون ها منتقل می کند. لازم است بدانید تیر اصلی پل نیز نامیده می شود و یک عضو اصلی به عنوان باربر در سقف است.تیر آهن ها و تیرهای دیگر نیز وجود دارد که در سقف قرار می گیرند و وظیه اصلی آن ها تحمل و انتقال بار  و وزن سقف و اعضای ساختمان است. از جمله آن ها می توان به تیر پیرامونی، تیر نعل درگاهی (که در بالای در و پنجره بیشتر کاربرد دارد)، لاپه، تیر ساده، تیر یک طرف آزاد، تیر دو سر گیردار و تیر ممتد اشاره نمود.

ترازوی اکسید

تیر آهن 14 و محبوبیت در بازار

کارخانه های سازنده تیرآهن در ایران

پانل های آلومینیوم

تیرآهن را معمولا به روش نوردکاری تولید می کنند شمش فولاد و آهن در کارخانه ها درون کوره های ذوب قرار می گیرد و بعد در دمای بالا تحت نورد کاری قرار می گیرد. البته برخی از سایزهای بزرگ تیرآهن را با جوشکاری و به صورت تیر ورق می سازند. کارخانه هایی مثل ذوب آهن اصفهان، فایکو، اهواز، شاهین و ظفر بناب و کرمانشاه از جمله تولیدکنندگان تیرآهن در ایران به شمار می روند.تیر آهن 14 و محبوبیت در بازار

آیا آنالیزورهای فلزات گرانبها XRF ارزش آن را دارند؟